Novinky

Lyžařský kurz 2023
A visit to American Center at U.S. Embassy in Prague
Lyžařský zájezd - Rakousko, Stubai
Exkurze do ČNB - 3.A
Kulturně historická prohlídka města Prahy (Cestovní ruch 1.B)

 

Lyžařský kurz 2023

Dne 12.2. 2023 jsme společně 2.A a 2.B vyrazili na lyžařský kurz do Zdobnice v Orlických horách. Jel s námi pan učitel Sršeň mladší, pan učitel Vrabec a paní učitelka Šrůtková. Okolo 17 hodiny jsme měli sraz na chatě Hradečanka, kde jsme celý týden bydleli. Každý jsme se tam dopravili samostatně, rozloučili se s rodiči a začali si užívat lyžařský kurz. V pondělí jsme odstartovali náš každodenní rituál. Ráno jsme vstali, šli jsme na snídani a od 9 hodin jsme šli lyžovat. Na přání pana učitele Vrabce jsme byli vždy první na svahu. Lyžovali jsme asi do 11:30 a pak jsme šli na oběd. Po obědě nás čekal polední klid a pak znovu lyžování. Odpoledne nám rychle uteklo a už jsme šli na večeři. Každý večer jsme měli krátké prezentace ohledně lyžování, které si pro nás připravili studenti sportovního managementu a my se dozvěděli spoustu nových informací. Každý den byl pestrý a svým způsobem jinak zajímavý. V pátek 17.2. 2023 jsme šli procházkou vrátit ski pasy a balili si kufry domů. Po obědě proběhlo zhodnocení kurzu a odpoledne si pro nás jezdili natěšení rodiče. Počasí bylo pěkné a měli jsme i štěstí na sníh. Všichni se buď zdokonalili nebo naučili na snowboardu či lyžích. Myslím si, že každý si z „lyžáku” přivezl spoustu vzpomínek.

Za třídu 2.B, Agáta Hubálková.

 

 

Dějepisná olympiáda.

Den 17. ledna se žáci 3. ročníku Jiří Havel, Matěj Brouček a Adam Burdych zúčastnili okresního kola dějepisné olympiády, letošním tématem byla Studená válka. V konkurenci gymnazistů obsadili pěkné 6., 7. a 8. místo. Všichni se zařadili mezi úspěšné řešitele (tzn. měli více, než 60 %).
Žákům děkujeme za reprezentaci školy. 

 

A visit to American Center at U.S. Embassy in Prague

Naše škola Academia Mercurii měla výjimečnou příležitost navštívit Americké centrum v Praze. Vybraní studenti se setkali s panem diplomatem, který jim dal nahlédnout do světa diplomacie. Během hodinového hovoru, vedeného v angličtině, měli studenti možnost klást panu diplomatovi všetečné otázky, týkající se nejen jeho práce, ale také života ve Spojených státech všeobecně. Pro studenty nejzajímavější a nejpřitažlivější byla zajisté část věnovaná možnostem studia či práce ve Spojených státech, které Americké centrum zajišťuje prostřednictvím různých mezinárodních projektů a nabídek. Naši studenti udělali velmi dobrý dojem, a proto věříme, že nám dveře Amerického centra zůstaly otevřené i do budoucna.

Our school Academia Mercurii had a great opportunity to visit the American centre in Prague. Carefully chosen students (good English and decent behaviour necessary J) had a chance to meet an American ambassador who briefly introduced them to the world of diplomacy. During one hour students could ask the ambassador questions concerning not only his work career, but also the life in the USA. All in English, of course. The most interesting part was definitely the one about work-and-study programmes in the USA, which the American centre offers via various international projects. Our students made a very good impression, therefore we truly believe the American centre door remains open to us in the future.

We really liked that the diplomat was very friendly. Another thing that we liked was hearing a native speaker even though he had an accent and we had a little bit trouble understanding some words. We also learned about some programmes where we can apply to study in the USA, which we really appreciated.

When some of us asked the diplomat a particular question on a topic, he didn´t actually answer to it, but wiggled around it. We thought he would talk more about the job he does at the embassy, but it was more about his life experiences.

                                                                                           2.B

 

Lyžařský zájezd - Rakousko, Stubai

V týdnu od 09. 01. do 14. 01.2023 jsme se autobusem vydali směr Rakouský Telfes. Nešlo jen o lyžování, které bylo úžasné, ale i se spřátelit s ostatními, nejen ze své třídy. Jelikož jsme na škole prvním rokem, jsme rádi za nové zkušenosti a poznání. Počasí nebylo první den úplně ideální, ale další dny se nám už ukázalo sluníčko  a pravá lyžovačka mohla začít. Navštívili jsme obrovský a moderní areál Stubai Gletcher, menší  středisko Schlick a okouzlující areál Axamer Lizum.

Krásné dlouhé carvingové oblouky vystřídalo blbnutí v prašanu a snowparku. Po celodenní lyžovačce jsme relaxovali v hotelové sauně a bazénu. Poslední den jsme si už pouze lehce užívali posledních pár jízd a krásně unaveni po celém týdnu relaxovali. Ubytování bylo moc fajn a snídaně luxusní.

Žáci z 1. A děkují za příležitost, že jsme mohli vyrazit  a užít si krásný týden na horách, příští rok určitě pojedeme rádi  zas.

 

Kulturně historická prohlídka města Prahy (Cestovní ruch 1.B)

Třída 1.B obor cestovní ruch, dne 20.12.2022 uskutečnila v našem hlavním městě kulturně historickou prohlídku. Během této návštěvy Prahy jsme zavítali na Petřín, ke Strahovskému klášteru, k Pražskému hradu, do Nerudovy ulice, na Karlův most a na Staroměstské náměstí. Počasí nám přálo a také díky vánoční atmosféře jsme si náš výlet moc užili.
žáci 1.B

 

Exkurze do ČNB - 3.A

Exkurze do ČNB - 3.A

20. prosince jsme navštívili Českou Národní Banku v Praze. Bylo nám umožněno nahlédnout do podzemních prostorů banky a poučit se o tom, jak bankovnictví funguje a co všechno má Česká Národní banka na starost. Mnohé jsme se dozvěděli i o její historii, o tom, kam si lidé ukládali peníze a své cennosti v průběhu století a i o tom, čím se dříve platilo. Prohlídka byla doplněna i o zajímavou ukázku ověřování pravosti bankovek pana učitele Vrabce a k tomu si každý mohl potěžkat zlatou cihlu, což byl opravdu jedinečný zážitek.

Po návštěvě banky jsme dostali příležitost nakoupit poslední dárky, především na vánočních trzích. Většina z nás sehnala přesně to, co potřebovala a nakonec jsme na Staroměstském náměstí mohli vidět rozzářený vánoční strom. Poté jsme se vrátili na nádraží a všichni v pořádku dorazili domů, bohužel bez té zlaté cihly.

Třída 3.A

 

 

Maturitní ples třídy 4.AB

 

Vánoční trhy Wroclaw

Vánoční trhy jsou už milou tradicí, která nemůže v předvánoční čas chybět a i tento rok naše škola uspořádala zájezd do Wroclawi, který se uskutečnil 14. 12. 2022. Zdejší trhy patří k největším a nejhezčím v Polsku. Wroclaw je nádherné historické město, které má kouzelnou atmosféru v adventním čase. V centru města nás přivítala vůně svařeného vína, pečených kaštanů a perníčků politých čokoládou. Vše jsme ochutnali a vychutnali s klidem, dobrou náladou a punčem v ruce J.

 

 

Projekt UNESCO – mír, lidská práva

12. 2022 jsme celá třída 3.B s panem učitelem Tomkem a paní učitelkou Hanzlovou vyrazili do Pardubic. Letos to byla již naše druhá návštěva tohoto města, tentokráte však za úplně jiným účelem. Hlavním cílem naší výpravy byl Institut Paměti národa právě v Pardubicích. Místnost, do které nás zavedli, působila spíše jako nedodělané sklepení. Ale poté, co jsme aktivovali vyfasované tablety, proměnila se místnost v interaktivní muzeum. Při prohlídce, která trvala hodinu a půl, jsme byli seznámeni s osudem Pardubic během 2. světové války a také s příběhy pamětníků, které postihla nejen nacistická nadvláda, ale také následující éra komunismu. To vše bylo pojato velice záživnou formou na principu navštěvování jednotlivých stanovišť. Tato výstava nám předala spoustu zajímavých informací a zároveň nám připomněla, že svoboda není zdarma a je třeba ji chránit. Výstava zaujala nás všechny a zanechala v nás mnoho pocitů. Po tomto skvělém zážitku následoval, tak jako vždy, rozchod. Ten nám umožnil naplnit kromě mysli i žaludek a samozřejmě i něco málo nakoupit.

Návštěva Institutu Paměti národa se nám velice líbila a těšíme se na další takové akce.

Matěj Brouček
předseda 3.B

 

 

Univerzita Olomouc - exkurze

4.AB se zúčastnila exkurze na vysokých školách v Olomouci. Exkurzi vedli bývalí studenti naší školy. Seznámili nás se studijními obory, projekty a  vysokoškolským studiem.
Zároveň jsme poznávali krásy Olomouce a vánoční trhy v předvánočním čase.

Za třídu 4.AB Mgr. Martin Vrabec