Novinky

MATURITNÍ PLES 10.12.2022
"Můžeš podnikat"
Výměnný pobyt se školou v Appleby (UK)
Adaptační a vyrovnávací kurz 2. B a 3. B v Jizerských horách

 

"Můžeš podnikat"

Dne 8.11. se u nás konal vzdělávací program "Můžeš podnikat". Studenti třetích ročníků měli možnost vyslechnout podnikatelské příběhy pana Jiřího Volence a pana Jana Školníka. Oba pánové dokázali vtáhnout naše studenty do diskuze a ukázali jim, že s dostatkem trpělivosti a vytrvalosti, lze dosáhnout víc, než je na první pohled zřejmé.

Zpětná vazba studentů:

"Co Tě zaujalo, co nového nebo zajímavého ses dozvěděl/a":
Zaujal mě přístup pánů, jelikož byli velice ,,pouční" a bylo zajímavé vidět to, jak oni se dostali k podnikání.. hlavně, že známky ve škole nejsou vše.
 Že podnikat může každý.
Jak jsme si zkusili “vydělat” náš první milion jen tím, že jsme se nad tím za 1 minutu zamysleli.
Uspět v životě může teoreticky kdokoliv, jde o to vydržet a nebát se dělat chyby. Mít daný cíl a plán je jedna z hlavních věcí.
Zaujalo mě, že jsme měli pohled dvou rozdílných lidí a s různými životními příběhy. Líbilo se mi, že se nejednalo pouze o suchý výklad, ale o motivující a záživnou dvouhodinovou zkušenost se sympatickými lidmi. Takže děkuji za Váš čas.
Velmi mě zaujalo to jak to celé probíhalo, to jak nám pan Volenec povídal o jeho životě, o jeho " upech And downech" to jak nám ukázal, že svět není jen hezký, ale má i své tmavší strany, ze kterých se, ale dá dostat. To stejné pak pan Školník, ten to sice bral z takové více realistické stránky, ale také měl zajímavý proslov a myšlení. Tento seminář byl pro mě zároveň i naučný, a bavil mě, což se divím.
Více informací o podnikání.
Překvapilo mě, jak snadné je podnikat

 

Výměnný pobyt se školou v Appleby (UK)

Náchod – Appleby Exchange 2022

Ve čtvrtek 20. 11. jsme v Náchodě v Raisově ulici přivítali 8 studentů z městečka Appleby na severu Anglie. Začal tím tak náš společný program v rámci výměnného pobytu. Hned v pátek ráno jsme začali prohlídkou školy. Pro britské přátele jsme také připravili prezentace o naší škole, o Náchodě a o České republice, oni si pro nás nachystali prezentaci o městečku Appleby a samozřejmě o slavném britském národním parku Lake District. Hned poté jsme vlakem vyrazili do Adršpašsko-Teplických skal. Všem se nám moc líbily skalní útvary doplněné podzimním listím. Páteční večer jsme pak trávili každý po svém, což nám dalo možnost procvičit si angličtinu a pohostit britskou delegaci tradičními českými jídly, jako je svíčková na smetaně či řízek. V sobotu nás čekala stověžatá Praha. Celým naším hlavním městem nás provedla bývalá žačka naší školy, Darina. Prohlídka města byla velmi poutavá a líbila se především britským návštěvníkům. Na závěr našeho společného programu připadla prohlídka Náchodského zámku, kterou jsem vedl já. I když jsem se svým výkonem nebyl spokojen, dostalo se mi mnoha vlídných slov ze strany britských přátel.

Výměnný pobyt nám umožnil nejen procvičit si a vylepšit znalost anglického jazyka, ale také najít spoustu nových přátel. Když nadešel čas rozloučení, kdekdo měl slzu na krajíčku.
Už se moc těšíme na březen, kdy se zase všichni setkáme. Tentokráte však na britské půdě, v Appleby.

Matěj Brouček
hrdý zúčastněný

 

 

Studenti z Appleby:

There wasn’t a moment I didn’t enjoy! 

 I am very glad that I took part in the exchange as it gave me the opportunity to travel to the Czech Republic and see and experience it in a way that a tourist wouldn't by being with a family who lives there. I got the opportunity to see some amazing places I would never have thought of going to visit. 


I look forward to seeing all the Czech students again and showing them our area of the country 

I’ve tried new foods, met and learnt completely new and different people and gained confidence in travelling abroad. 

Brilliant, loving and homely environment! 

 I made many new friends over my stay and have a deeper understanding of countries outside of the UK. 

Despite the language barrier, I was received with kindness from my hosts who had never even met me.  

 

I think I have a wider view of the world and have experienced the way of life in a town and learned how to live with different people. 

I have gained some more confidence as I was staying with people I had never met before and managed to communicate despite a language barrier. 

I enjoyed myself so much and met some lovely people who were amazing! 

 

 

Adaptační a vyrovnávací kurz 2. B a 3. B v Jizerských horách

I když počasí je již zcela podzimní, vyrazili jsme s panem učitelem Chmelařem, panem učitelem Tomkem a paní učitelkou Šrůtkovou do Jizerských hor na adaptační kurz společně s 2. B. Hned první den jsme navštívili sklárny v Harrachově.  Po prohlídce, nákupu skla a obědě jsme i přes deštivé počasí zamířili k Mumlavským vodopádům. Následujícího dne, tedy v úterý, jsme začali zoologickou zahradu v Liberci. Poté jsme se zastavili v Obchodním centru Nisa, kde jsme poobědvali a také nakoupili nějaké ty dobroty, ale i knihy. Doslova vrcholem dne byl vysílač na Ještědu. Na počasí jsme měli tentokrát větší štěstí, a dostalo se nám tak impozantního výhledu na celé blízké i vzdálené okolí. Ve středu na nás čekal výšlap na nejvyšší vrchol Jizerských hor na horu Smrk. I přes nepřístupný terén jsme se k autobusu vrátili všichni ve zdraví. Cestou k penzionu jsme se zastavili u poutního místa Hejnice a v lázních Libverda. Čtvrtek byl ve znamení sportu. Dopoledne jsme se věnovali sportovním aktivitám u penzionu, odpoledne jsme zavítali do plaveckého bazénu v Jablonci nad Nisou. V pátek ráno jsme se nasnídali a vydali jsme se k domovu.

Adaptační kurz se nám velice líbil a těšíme se na další akce.

Matěj Brouček
předseda 3. B

 

Projekt "Moje tělo" - MŠ Březinova a studenti 3.B

11.10. připravili studenti 3.B oboru cestovní ruch pod vedením pana učitele Mgr. Martina Vrabce projekt pro MŠ Březinova. Jednalo se o workshop, kde se školkové děti naučily nové vědomosti od našich studentů na téma "Moje tělo". Naši žáci si připravili několik stanovišť, jak ve své vlastní třídě, tak v přírodovědné laboratoři, kde byly pro děti připraveny názorné úkoly. Děti si také prohlédly školu a posadily se do lavic, zkusily si být na chvilku středoškoláky. Všem se projekt moc líbil.

 

Po stopách opevnění

Žáci 1. A se vydali 23. 9. na výlet do Odolova „ po stopách zrady“ Všechno začalo na autobusovém nádraží v Náchodě, odkud jsme jeli autobusem do cíle naší cesty. Museli jsme jednou přestupovat v Batňovicích. Na místo jsme přijeli ve čtvrt na deset. Nejdříve jsme si prohlédli Památník osvobození, a potom jsme šli na dalekou cestu, dlouhou asi 13 km, plnou bunkrů. Měli jsme s sebou dva průvodce, kteří nám poutavě vysvětlili historii pohraničních opevnění. Některé bunkry jsme si mohli prohlédnout i zevnitř. Během naši prima procházky jsme našli i pár hub. Celý výlet jsme ukončili v Hronově. Tato akce byla zajímavá tím, že jsme spojili příjemné s užitečným, tzn. procházku s nabytím nových vědomostí.

 

Studentské firmy - akce "svačinky"

A je to tady!!! V naší škole se opět konají "SVAČINKY". Tentokrát si pro nás dobroty ke svačině připravili studenti třetího ročníku. Vše, co bylo v nabídce, nejen skvěle vypadalo, ale hlavně úžasně chutnalo. Výtěžek z této akce studenti použijí jako základní kapitál k výrobě produktů své studentské firmy. 

 

1.B - ukázková průvodcovská praxe na náchodském zámku

Dne 30.9. jsme s třídou 1.B. obor cestovní ruch vyrazili  na naši první společnou prohlídku zámku. Začali jsme v Náchodě a myslím, že to stálo za to!! Zámeckou expozicí nás provedl student třetího ročníku Jirka Havel. Studenti se měli možnost dozvědět řadu zajímavostí z historie zámku a to především z období, kdy Náchodský zámek patřil rodu Piccolomini.

 

Kulturněhistorická exkurze 3.B - Praha

Výlet 3. B do Prahy

V úterý 27. 9. 2022 jsme vyrazili s panem učitelem Tomkem a paní učitelkou Galbovou na výlet do našeho hlavního města – do Prahy. Prvním bodem programu byl přesun z hlavního nádraží tramvají k lanovce na Petřín. I přes nepříliš pěkné počasí byl z lanovky nádherný výhled na Hradčany. Pod rozhlednou Petřín jsme navštívili zrcadlové bludiště a místnost s různě zakřivenými zrcadly, která nám poskytla příležitost k pořízení legračních fotografií. Pak už následoval výstup na samotnou rozhlednu. Několik z nás se kvůli nepříznivému počasí rozhodlo počkat na ostatní dole pod rozhlednou. Zde jsme následně pořídili společnou fotografii a vyrazili jsme plnou parou kolem Strahovského kláštera k Pražskému hradu. Když jsme viděli frontu u kontroly, rozhodli jsme se, že si hrad prohlédneme raději zpoza plotu. Dalším cílem bylo Staroměstské náměstí. Měli jsme štěstí a viděli jsme Staroměstský orloj ve 13. hodin v plné kráse. Následoval přesun na Václavské náměstí, kde nás čekal rozchod. Ten jsme každý využili dle svého uvážení. K naší velké radosti si tentokráte nikdo bustu diktátora domů neodvezl.

I přes deštivé počasí se nám výlet velice líbil a těšíme se na další podobné akce.

Matěj Brouček
předseda 3. B

 

 

Účast na 28. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO – Liberec 19.–20. září 2022

Zástupci naší školy Mgr. Dana Jarolímová ředitelka školy a Šárka Rudolfová asistentka ředitelky se  ve dnech 19. a 20. září 2022 zúčastnili 28. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v Liberci.  Cílem této každoroční akce je vyhodnocení činnosti členských škol za uplynulý školní rok, projednání tematických priorit na následující období, a také vzájemná výměna zkušeností a informací. ACADEMIA MERCURII je členskou školou UNESCO již od roku 2001.

 

 

Adaptační kurz 1.B

Dne 12.9. jsme vlakem odjeli do Žďáru nad Metují. Než jsme došli na Zděřinu, kam se nám některým chtělo víc než-li pokračovat do kopce, vyrazili jsme na Ostaš. A i přesto, že ne všichni se dostali až nahoru, jsme měli krásný výhled. V poledne jsme se ubytovali do chatek a čekali na další program dne. Za ne dlouho začala naše první “seznamovací” hra. Byli jsme rozděleni do šesti týmů. Nejprve jsme dostali 6 různých karet, každá zajímavější než druhá. O jedné kartě jsme měli vyprávět příběh a ostatní týmy uhodnout o jakou kartu se jedná. Druhá hra, kterou moc lidí ze začátku nechápali, byla o učitelce Hanzlové. Ta nám na začátku řekla, že vezme na trh do města Bezi Bezo jen některé z nás. Záleželo na tom, co bychom si zde koupili. Hned při prvním kole odpadlo spousta lidí. Hra měla jen jedno pravidlo, neříct slovo které obsahuje “i” nebo “o”. Na konec hry se dostalo jen málo z nás. Poslední hra byla pantomima. Z některých z nás se stali opraváři aut, kuchaři, či dokonce i vysavač. Druhý den našeho kurzu jsme se vydali na Hvězdu, neboli kapli Panny Marie Sněžné. Cesta byla dlouhá a ani se nám nepodařilo dojít až do konce. Zabloudili jsme. Tudíž jsme byli zpátky rychleji, než jsme čekali. Ale popravdě řečeno, nikomu to zas tak nevadilo. Večer jsme si udělali táborák a pouštěli jsme si táborové písně. V den odjezdu jsme si zvolili předsedu a místopředsedu třídy. Sice nám začalo v polovině cesty na nádraží pršet, ale i přesto jsme se dostali v pořádku zpátky do Náchoda.