Novinky

Stubai 2024
Maturitní ples tříd 4.A.B - 9.12.2023
Národní muzeum - 1.A
Vánoční trhy Wroclaw
Exkurze - Česká národní banka Praha
Běh do zámeckých schodů
Turnaj SŠ ve volejbale
Průvodcovská činnost 4.B - Praha

 

Výměnný pobyt se školou v Appleby (UK)

Náchod – Appleby Exchange 2022

Ve čtvrtek 20. 11. jsme v Náchodě v Raisově ulici přivítali 8 studentů z městečka Appleby na severu Anglie. Začal tím tak náš společný program v rámci výměnného pobytu. Hned v pátek ráno jsme začali prohlídkou školy. Pro britské přátele jsme také připravili prezentace o naší škole, o Náchodě a o České republice, oni si pro nás nachystali prezentaci o městečku Appleby a samozřejmě o slavném britském národním parku Lake District. Hned poté jsme vlakem vyrazili do Adršpašsko-Teplických skal. Všem se nám moc líbily skalní útvary doplněné podzimním listím. Páteční večer jsme pak trávili každý po svém, což nám dalo možnost procvičit si angličtinu a pohostit britskou delegaci tradičními českými jídly, jako je svíčková na smetaně či řízek. V sobotu nás čekala stověžatá Praha. Celým naším hlavním městem nás provedla bývalá žačka naší školy, Darina. Prohlídka města byla velmi poutavá a líbila se především britským návštěvníkům. Na závěr našeho společného programu připadla prohlídka Náchodského zámku, kterou jsem vedl já. I když jsem se svým výkonem nebyl spokojen, dostalo se mi mnoha vlídných slov ze strany britských přátel.

Výměnný pobyt nám umožnil nejen procvičit si a vylepšit znalost anglického jazyka, ale také najít spoustu nových přátel. Když nadešel čas rozloučení, kdekdo měl slzu na krajíčku.
Už se moc těšíme na březen, kdy se zase všichni setkáme. Tentokráte však na britské půdě, v Appleby.

Matěj Brouček
hrdý zúčastněný

 

 

Studenti z Appleby:

There wasn’t a moment I didn’t enjoy! 

 I am very glad that I took part in the exchange as it gave me the opportunity to travel to the Czech Republic and see and experience it in a way that a tourist wouldn't by being with a family who lives there. I got the opportunity to see some amazing places I would never have thought of going to visit. 


I look forward to seeing all the Czech students again and showing them our area of the country 

I’ve tried new foods, met and learnt completely new and different people and gained confidence in travelling abroad. 

Brilliant, loving and homely environment! 

 I made many new friends over my stay and have a deeper understanding of countries outside of the UK. 

Despite the language barrier, I was received with kindness from my hosts who had never even met me.  

 

I think I have a wider view of the world and have experienced the way of life in a town and learned how to live with different people. 

I have gained some more confidence as I was staying with people I had never met before and managed to communicate despite a language barrier. 

I enjoyed myself so much and met some lovely people who were amazing!